Zgłoś naruszenie...
Wybierz jedną z poniższych opcji.
Ten komentarz dotyczy mnie lub znajomego:
atakuje mnie,
atakuje znajomego.
Komentarz dotyczy czegoś innego:
spam lub oszustwo,
propagowanie nienawiści,
przemoc lub krzywdzące zachowanie,
treść o charakterze erotycznym.
Napisz
PANEL

wpisy na blogu

deska na ogrzewaniu podłogowym

Blog:  nebeska
Data dodania: 2016-02-27
wyślij wiadomość

Zawsze marzyłam o litej drewnianej podłodze :-)

Do pewnego momentu myślałam, że w domu będziemy mieli kaloryfery, bo drewna nijak nie da się połączyć z ogrzewaniem podłogowym (tak przynajmniej mi się wydawało).

Dlaczego podłogówka?

1. jest energooszczędna. Temperatura wody w instalacji jest dużo niższa niż w przypadku grzejników.

2. podłogówka lepiej współpracuje z niskotemperaturowymi źródłami ciepła takimi jak pompa ciepła, kolektory słoneczne, kotły kondensacyjne. A myślę, że przyszłość należy do takich źródeł ciepła.

3. brak kaloryferów, które w większości wypadków nie są zbyt atrakcyjne wizualnie, a poza tym utrudniają aranżację pomieszczeń

4. komfort cieplny. Pomieszczenia ogrzewa cała podłoga, więc temperatura rozkłada się równomiernie. Dzięki temu w pomieszczeniu ogrzewanym podłogówką może być, np. o 2 stopnie niższa temperatura niż w ppomieszczeniu ogrzewanym tradycyjnie przy tym samym komforcie cieplnym

Wady:

1. instalacja jest droższa

2. duża bezwładność cieplna. Więcej czasu potrzeba, żeby ogrzeć dom, z drugiej strony podłoga dłużej utrzymuje ciepło. Co oznacza, że lepiej utrzymywać stałą temperaturę.

3. podłoga powinna być odsłonięta, więc raczej trzeba pożegnać się z dywanami

Kiedyś powiedziałabym, że jest jeszcze czwarty punkt. Na takiej podłodze nie można położyć drewna. Później przeczytałam, że jest to jednak możliwe. Jednak warunkiem miałobyć położenie tzw. deski warstwowej.

Mój ślubny bardzo nalegał na podlogówkę. W drodze negocjacji stanęło na podłogówce pod warunkiem, że nie będę miała płytek w salonie tylko deski warstwowe :-).

Jednak wciąż nie mogłam się do końca przekonać do desek warstwowych. Owszem połączenie różnych warstw, w których słoje ułożone są w różnych kierunkach sprawia, że taka deska mniej pracuje. Dlatego wciąż drążyłam temat.

Najpierw znalazłam taką stronę:

http://www.galeria-parkietu.pl/drewno-na-ogrzewaniu-podlogowym/

Tekst jest długi ale polecam przeczytanie. Wynika z niego, że powszechne przekonanie że lite drewno gorzej przewodzi ciepło jest mylne. Przewodzenie ciepła zależy od gęstości drewna. Im drewno jest gęstsze, twardsze tym lepiej. Co ciekawe deski trójwarstwowe są zazwyczaj zrobione z dwóch warstw zewnętrznych z drzewa twardego, podczas gdy najgrubsza warstwa wewnętrzna jest zrobiona z miękkiego drewna takiego jak brzoza, sosna czy świerk. Co oznacza, że owszem deska trójwarstwowa może i jest stabilniejsza ale wcale nie przewodzi ciepła lepiej niż dębowa deska lita.

Myślałam, że jest to pojedyńcza opinia i dlatego podchodziłam do niej jak pies do jeża.

Jednak ostatnio oglądając deski warstwowe w jakimś salonie usłyszałam, że firma Walczak (będaca na rynku od 70 lat) zrobiła badania dotyczące które potwierdzają to co przeczytałam powyżej.

Zaczęłam, więc szukać dalej i znalazłam:

http://www.domeknajurze.pl/gallery/walczak/Deski%20WALCZAK%20a%20ogrzewanie%20pod%C5%82ogowe.pdf

"Deski lite produkujemy z gatunków gęstych (dąb, jesion), a więc o wysokiej przewodności ciepła. W przypadku desek warstwowych pod cienką warstwą wierzchnią stosowane jest zazwyczaj drewno liściaste o niższej gęstości (często drewno brzozowe) lub drewno iglaste o bardzo niskiej gęstości (np. sosna), czyli także o mniejszej przewodności cieplnej. Negatywny wpływ tych aspektów konstrukcji desek warstwowych potwierdzają ostatnie badania Wydziału Technologii Drewna (załącznik 2), które wykazały że:

• deska podłogowa dębowa lita firmy WALCZAK o grubości 16 mm ma taki sam opór cieplny jak deska dwuwarstwowa o grubości 14 mm (z dębową warstwą wierzchnią i warstwą spodnią wykonaną ze sklejki brzozowej),

• deska trójwarstwowa o grubości 14 mm (z warstwą środkową wykonaną z drewna sosnowego) stawia o 32% większy opór cieplny niż dwa powyższe materiały podłogowe."

Dalej jeszcze piszą:

"Część dystrybutorów już od kilku lat montuje z powodzeniem deski WALCZAK o grubości 16 mm na wodne ogrzewanie podłogowe. Ich opinie i brak reklamacji potwierdzają nasze przypuszczenia oraz badania w zakresie zastosowalności desek WALCZAK na ogrzewanie podłogowe."

Ich deski mają od spodu specjalne nacięcia poprzeczne i podłużne, które sprawiają że podłoga jest bardziej stabilna.

blog budowlany - mojabudowa.pl

Dzwoniłam do nich i wszystko potwierdzają :-). Dostałam też kontakt do ich dystrybutora, który montuje ich deski na ogrzewaniu podłogowym od kilku lat.

I co Wy na to?

Bo ja już nie mogę się doczekać wizyty u dystrybutora :-)

Pozdrawiam,

12Komentarze
Data dodania: 2016-02-27 23:41:27
Mam "trochę" deski warstwowej na ogrzewaniu podłogowym. Kupiliśmy zbyt mało gresu i zabrakło na jadalnię. Od paru miesięcy w domu jest utrzymywana temperatura 21 stopni i podłoga w salonie (gdzie są kaloryfery) od podłogi w jadalni wizualnie się nie różni ( żadnych szpar, szczelin). W dotyku drewno na podłogówce jest przyjemnie ciepłe, ale nic złego się z nim nie dzieje. Chyba nie mieliśmy żadnych kratek (nacięć) od spodu. Sprawdzę, bo jakaś deska została. Pozdrawiam.
odpowiedz
nebeska  
Data dodania: 2016-02-28 00:22:59
Masz rację, że deska warstwowa i lita mogą wyglądać tak samo. W końcu wierzchnia warstwa jest z takiego samego drewna. Ja jednak zawsze marzyłam o litych dechach i stąd moje poszukiwania. Nacięcia są na desce litej. Warstwowa ich nie ma, bo tam warstwy są ułożone w różnych kierunkach. Pozdrawiam :-)
odpowiedz
Odpowiedź do szarobialy
aqosia
Data dodania: 2016-02-28 10:25:59
Dylematyt..
Juz kilka wpisów tu na MB miałam"zachwalających" podłogówkę. Jest to DLA MNIE rozwiązanie ogrzewania -idealne! Nie pierwszy tez raz spotykam sie jednak z dylematem wykonczenia podłogi. Osobiście tez kocham drewno, ale poszłam na kompromis - płytki podłogowe drewnopodobne. Moze o tym warto tez pomyśleć ?? Nie wiem jak kwestia finansowa za m2 deski na podłogówkę- bo sie nie orientuję. Owszem płytki drewnopodobne tez bywaja bardzo kosztowne- ale zawsze daje to jakąś alternatywę :)) Pozdrawiam i zycze powodzenia A.
odpowiedz
Data dodania: 2016-02-28 10:54:51
my położyliśmy teraz francuską jodłę z finish parkietu dąb latte w salonie na podłogówkę i deski od spodu wyglądają identycznie jak na wstawionym zdjęciu. te nacięcia rzeczywiście są po to aby ciepło mogło przechodzić pomiędzy deskami, bo niestety drzewo jest izolatorem. jak się zdecydujecie to polecam. teraz najlepsze, mielismy w salonie położone płytki 60 m2 i wszystko zerwaliśmy i dalismy deskę, salon teraz jest jasny, ciepły i domowy, inaczej na desce wyglądają meble, a płytki...no cóż rzecz gustu
odpowiedz
Data dodania: 2016-02-28 10:56:57
po pierwsze deska warstwowa to jak dobrze pamiętam 4 mm rzeczywistej deski, a pod spodem to sklejka, taki metariął dalismy na górę, ze względu na rekuperacje i deska warstwowa nie pracuje tak jak deska lita, kolega ma deskę litą i bez rekuperacji pomimo to, że podłogę kładła naprawdę super firma podłoga się podniosła i klops, bo trzeba poprawiać
odpowiedz
japulce  
Data dodania: 2016-03-18 18:27:23
Tez bardzo chciałam drewno na podłogi. Nasz hydraulik, zreszta bardzo doświadczony gość twierdzi, ze juz nie raz robił podłogówkę, na którą później połozono drewno naturalne i ze bzdurą jest twierdzenie, ze izolują i ze bedzie zimno. Owszem, płytki sa najlepszym przewodnikiem, ale osobiście nigdy nie widziałabym u siebie w salonie płytek. Jak wyzej napisane-rzecz gustu. W kazdym razie u nas stanęło na panelach tylko i wyłącznie ze względów finansowych. W przyszłości jednak pewnie bedzie deska :-) drewno jest piekne
odpowiedz
Data dodania: 2016-04-10 12:47:58
Ważne pytanie.
Przymierzamy się do budowy tego domu.Bardzo proszę o podanie kosztów budowy na każdym etapie. Czy wycena podana na stronach projektowych jest wyceną wiarygodną? z góry dziękuje za odpowiedz. sylwia.jaszka@onet.pl
odpowiedz
bellavill
Data dodania: 2016-07-05 13:16:13
dom riwiera 2
Witam!Przymierzamy się do budowy tego domu.Bardzo proszę o podanie kosztów budowy . Czy wycena podana na stronach projektowych jest wyceną wiarygodną? Dziękuję i pozdrawiam k.h.ura@wp.pl/tel.513892595
odpowiedz
adabs  
Data dodania: 2018-01-18 19:41:05
Właśnie jesteśmy na etapie wyboru podłogi. właściwie prawie wybraliśmy deskę warstwową (na ogrzewanie podłogowe), ale bardzo zaciekawił mnie Twój wpis. Wysłałam zapytanie do firmy Walczak, zobaczymy co napiszą. A czy Wy zdecydowaliście się na te deski/parkiety? czy od chwili wpisu coś się zmieniło w Twoich preferencjach? Jakieś nowe raczy, spostrzeżenia w tym temacie? pozdrawiam
odpowiedz
nebeska  
Data dodania: 2018-01-19 10:40:03
Nic się nie zmieniło. Kocham moją deskę :-). Bardzo ładnie cały czas wygląda, a przy 3 synach to wcale nie jest oczywiste. Nie widać szpar między deskami (pewnie częściowo dlatego, że są fazowane 4stronnie). Czasem czuć różnicę, jak się porówna ciepłotę podłogi, terakota w porównaniu do deski. Ale ta różnica jest w obie strony bo jak grzeje, to podłoga z terakoty jest cieplejsza, ale zdarza się, nawet zimą, że deska jest cieplejsza. Pozdrawiam, Ewa
odpowiedz
Odpowiedź do adabs
adabs  
Data dodania: 2018-01-21 17:35:01
dziękuję:) nie myślałam, że będę mogła położyć litą deskę na podłogówkę, ale w takim razie jadę wybierać:)
odpowiedz
Odpowiedź do nebeska
adabs  
Data dodania: 2018-01-18 19:43:28
miało być: Jakieś nowe rady:)
odpowiedz

kotłownia

Blog:  nebeska
Data dodania: 2016-02-18
wyślij wiadomość

Zaczynamy wykończenia. Glazurnik zaczął już prace. Na początek poszła kotłownia.

Już myślałam, że nie doczekam się tego etapu ;-)

Na razie płytki bez fug.blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

I jeszcze kilka zdjęć z zewnątrz. Cały czas elewacja nie jest skończona :-(.

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

Ale to radość patrzeć jak powoli moje marzenie się spełnia :-)

8Komentarze
agadaro  
Data dodania: 2016-02-18 23:42:20
bardzo Wam gratulujemy, wierzę, że każdy etap cieszy bardzo bardzo
odpowiedz
czaczka  
Data dodania: 2016-02-19 08:51:35
ooo już płytki macie :) wreszcie zaczyna budowa robić się domkiem :) my dopiero może za miesiąc ruszymy z wykończeniówką jak się dosuszymy
odpowiedz
nebeska  
Data dodania: 2016-02-19 23:34:31
My niestety gazu jeszcze nie mamy, dopiero jak nam zainstalują licznik to będziemy wygrzewać.
odpowiedz
Odpowiedź do czaczka
czaczka  
Data dodania: 2016-02-22 09:11:47
My mamy swój gaz w butli, bo nie chcieli nam dociągnąć, a gaz z gazowni jest od domku 300m. A tynki macie już suche? Bo my się suszymy, ale właśnie się zastanawiamy czy płytki już może można układać na nie do końca wyschnięte tynki.
odpowiedz
Odpowiedź do nebeska
nebeska  
Data dodania: 2016-02-22 23:32:57
Nasz glazurnik najpierw tą kotłownię podsuszył. Tynki kładliśmy już dość dawno, więc myślę że trochę już wyschły. Zanim będziemy kładli płytki w innych pomieszczeniach to zrobimy porządne wygrzewanie podłogówki.
odpowiedz
Odpowiedź do czaczka
Data dodania: 2016-02-19 20:33:33
Kotłownia w płytkach, więc już jest dobrze ;) Marzenie już prawie się spełniło ;)
odpowiedz
kruszynek
Data dodania: 2016-02-25 00:02:48
koszt budowy
Witam. My równiez przymierzamy sie do wybudowania domu z projektu Riwiera 2 i dlatego czy moglibysmy prosic o koszt budowy takiego domu brutto albo netto . Z góry bardzo dziękuje. podaje adres: kruszynek160@wp.pl
odpowiedz
Data dodania: 2016-04-19 11:12:13
Czy ja dobrze widzę, że wy nie macie podbitki? jak wykańczaliście te miejsca? pozdrawiam
odpowiedz
nebeska
ranga - mojabudowa.pl elita
Wyślij wiadomość do autora OBSERWUJ BLOGA
statystyki bloga
Odwiedzin bloga: 109599
Komentarzy: 313
Obserwują: 123
On-line: 9
Wpisów: 52 Galeria zdjęć: 243
Projekt RIWIERA 2
BUDYNEK- dom wolno stojący , piętrowy bez piwnicy
TECHNOLOGIA - murowana
MIEJSCE BUDOWY - moje miejsce :-)
ETAP BUDOWY - VII - Wykończenia
ARCHIWUM WPISÓW
2016 lipiec
2016 maj
2016 kwiecień
2016 luty
2016 styczeń
2015 listopad
2015 październik
2015 wrzesień
2015 sierpień
2015 lipiec
2015 czerwiec
2015 maj
2015 marzec
2015 luty
2014 listopad
2014 październik
2014 wrzesień
2014 sierpień
2014 lipiec
2014 kwiecień
2014 styczeń

OBECNIE NA BLOGU
1 niezalogowany użytkownik